آیا یوتیوب به بازار ایران بازمی‌گردد

خبری منتشر شده مبنی بر اینکه یوتیوب با پذیرش همه‌ی ملاحظات به دنبال بازگشت به بازار ایران است. با این وجود مشخص نیست که این قضیه صحت دارد یا خیر.

یوتیوب پس از گوگل، پربیننده‌ وب‌سایت جهان است که ابتدا برای به اشتراک گذاری ویدیوها مانند کلیپ‌های فیلم، کلیپ‌های تلویزیون و کلیپ‌های موسیقی و هم‌چنین ویدئوهای کوتاه طراحی شد و بعدها کاربرد آن فراتر رفت و سرویس‌های آموزشی، بازی و سرگرمی به آن اضافه شد. بر اساس آمار ارایه شده از سوی یوتیوب، سال ۲۰۱۷ هر دقیقه ۴۰۰ ساعت ویدیو روی یوتیوب بارگذاری می‌شد که این رقم به سرعت در حال افزایش است. یکی از ویژگی‌هایی که در توسعه یوتیوب موثر بوده، به اشتراک گذاری درآمدهایش با کاربران است، به گونه‌ای که یوتیوب به ازای هر هزار کلیک، ۷ دلار به کاربران پرداخت می‌کند و به همین دلیل، طیف گسترده‌ای از ویدیوهای باکیفیت توسط گروهی موسوم به یوتیوبر تولید و عرضه می‌شود.

یوتیوب همانند همه‌ی کشورهای دنیا،‌ در دسترس کاربران ایرانی نیز قرار داشت تا از سال ۱۳۸۴ به شکل دوره‌ای فیلتر و سپس رفع فیلتر می‌شد، اما از سال ۱۳۸۸ در ایران به‌طور دایمی فیلتر شد.

حالا پس از گذشت حدود ۱۰ سال، زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه یوتیوب استانداردهای قانونی و فرهنگی و اخلاقی ایران را ظاهرا پذیرفته و با تعیین قلمرو جغرافیایی، ویدیوهایی که به تشخیص مرجع ایرانی پخش‌شان برخلاف قوانین ایران است، در ایران پخش نشود. این قاعده درباره برخی کشورهای دیگر نیز وجود دارد و برخی ویدیوها مشخصاً با آی پی برخی کشورها پخش، یا با آی‌پی شماری از کشورها پخش نمی‌شود.

تاکنون برخی رایزنی‌هایی برای رفع فیلتر وب‌سایت یوتیوب در ایران آغاز شده و ظاهرا یوتیوب با توجه به نگاه اقتصادی که به بازار ایران دارد در جریان این مذاکرات غیرعلنی حاضر شده ملاحظات مرسوم را بپذیرد؛ با این حال هنوز هم موانعی از سوی مسئولان ایرانی بر سر راه رفع فیلتر یوتیوب وجود دارد.

با توجه به آنکه یوتیوب برخلاف پیام‌رسان‌ها به اطلاعات محرمانه‌ای دسترسی ندارد و محتوای آن برای عموم قابل مشاهده است، مهم‌ترین ایراد باقی مانده توسط برخی مسئولان مرتبط، خروج ارز در قالب پهنای باند خارجی بوده است. گفته می‌شود که یوتیوب در قبال این مسئله پذیرفته که سرورهایی قرار دهد و این شرکت اینترنتی داخلی میزبان سرورهای این شرکت شود.

اما این ادعاها در حالی منتشر شده که این سایت به تازگی برنامه‌های دو شبکه خارجی زبان ایرانی را حذف کرده است.

از سوی دیگر رفع فیلتر یوتیوب در ایران برای این سایت جنبه اقتصادی دارد؛ چرا که قطعاً یوتیوب برای حضور مجدد در ایران برای خود منافعی را در نظر گرفته است که می‌تواند شامل منافع اقتصادی و سیاسی باشد. این وب سایت می‌تواند از علاقه ایرانی‌ها به حضور در فضای مجازی برای بالابردن بازدید‌ها استفاده کند و در شرایط کنونی ایران نقش‌آفرینی رسانه‌ای داشته باشد.

اما از سوی دیگر بازگشت یوتیوب به بازار ایران می‌تواند به ضرر سرویس‌های ویدیویی ایرانی همچون VODها شامل آیو، فیلیمو و سایر تلویزیون‌های اینترنتی که هم‌اکنون هم به ادعای برخی مسئولان ضررده هستند شود.

حالا باید دید که آیا ادعای استقرار سرورهای یوتیوب در ایران صحت دارد و آیا مسئولان ایرانی با این موضوع موافقت کرده‌اند یا خیر؟!

منبع: زومیت



امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

راه های ارتباطی :

گفتگوی تلفنی

02166057992

رضا سرور میزبانی وب پر سرعت

هاست,چت روم,نمایندگی هاست,آلمان,آمریکا,سرور مجازی,پر سرعت,رضا سرور,میزبانی وب پر سرعت,هاست پر سرعت,سرور ارزان,رضا,